Uniká až drtivá většina pacientů. Včasný záchyt bolestivé Scheuermannovy choroby a skoliózy podpoří kampaň
Morbus Scheuermann a idiopatická skolióza jsou nejčastější vady páteře u školních dětí. Morbus Scheuermann je dle aktuální literatury (Kolář nebo Dungl) včas diagnostikován málokdy či vzácně. U idiopatické skoliózy je situace příznivější, přesto může docházet v diagnosticko-léčebném procesu k obtížím. Příčinou je soubor faktorů. Jen včasnou intenzivní a specializovanou rehabilitací, příp. korzetoterapií, lze však minimalizovat potenciální následky – chronickou bolest anebo tělesnou dysmorfii.
Rychlou pomůckou k podezření na vadu páteře u dětského pacienta je platnost alespoň jednoho z následujících tvrzení: nedokáže se po vyzvání narovnat; stěžuje si na diskomfort či bolesti zad při vadném držení těla; má v rodině blízkého příbuzného se suspektní vadou páteře. Klíčem ke změně situace je objasnění mýtů o bezbolestnosti a neléčitelnosti vad páteře; důkladná kontrola při pediatrických, ortopedických a rehabilitačních vyšetřeních; a zavedení kontrolního mechanismu (ortopedický, genetický nebo rentgenový screening).
O změnu se snaží česko-slovenská osvětová kampaň v rámci vysokoškolské práce, kterou spolu s dobrovolníky uskutečňuje pacient s Morbus Scheuermann, Tadeáš Řáha. Projekt probíhá pod záštitou Scheuermann’s Disease Fund, s podporou IKSŽ FSV UK a organizace Mladí lékaři. Více informací lze nalézt na https://scheuermannova-choroba.cz/
Proč je důležité testovat každého dětského pacienta na vady páteře?
> pediatrie, ortopedie, rehabilitační lékařství, neurologie