Poprvé se parta českých mediků vydala do Ugandy před dvěma lety. Dnes tam jezdí pravidelně každý měsíc pod taktovkou MUDr. Lenky Karahutové, která tehdy, ještě jako medička, spolu s dalšími studenty medicíny, Petrem Janotou a Tamarou Fořtovou, založila neziskovku EMOTER.
Společně s ugandskými zdravotníky od té doby poskytují lékařskou péči v odlehlých oblastech Ugandy prostřednictvím tzv. lékařských výjezdů. Během nich sestavují tým dobrovolníků z Ugandy i Česka, kteří následně vyjíždí pomáhat do míst, kde lidé často umírají i na běžně léčitelná onemocnění. “Ten první kontakt, byl pro mě šokující,“ líčí Lenka. V Ugandě se běžně o všem vyjednává a výjimkou není ani vlastní život. “Lidé si bohužel zdravotní péči nejsou schopni zaplatit a podstoupit život zachraňující operaci často znamená najít si sponzora,” popisuje situaci, kdy jí zemřela pacientka na nádor dělohy, které se potřebné finance sehnat nepodařilo.
Na posledním výjezdu, který proběhl na přelomu března a dubna ošetřili zdravotníci EMOTERu 1396 pacientů. „Lékařská péče je zde opravdu nedostačující, někteří pacienti k nám docházejí z osad vzdálených až třicet kilometrů. Musí vstávat ve čtyři ráno. Nemají na výběr, nikdo jiný se o ně nepostará.“ Čeští medici tak v Ugandě často zastupují chybějící praktické lékaře. Veškerou práci dělají medici bez nároku na mzdu.
Za svou činnost získali na podzim 2020 cenu poroty soutěže Social Impact Award. Podporu jim vyjádřila např. spisovatelka Barbara Nesvadbová nebo ředitel projektu ITIBO Aleš Bárta. Finančně EMOTER podpořilo i Ministerstvo zahraničních věcí, které pomohlo pokrýt částečně náklady výjezdů. Zbylé finance medici získávají pomocí fundraisingových kampaní.
Podpořit je můžete i vy, a to přes platformu Donio, kde právě běží kampaň na financování dalšího výjezdu:
www.donio.cz/emoter
nebo také zasláním daru na Darujme.cz:
https://www.darujme.cz/projekt/1203670.