Je to již více než rok, kdy se v českých nemocnicích začali objevovat první pacienti s těžkým průběhem onemocnění covid-19. Již před pandemií byla dle odhadů více než třetina lékařů vyhořelá. Nyní jim i přes veškerou snahu a poskytovanou péči umírá pod rukama více pacientů než kdy dříve. Dá se tedy očekávat, že se počet vyhořelých lékařů razantně zvýší. V rámci reportáže Deníku Referendum o psychickém zdraví zdravotníků vystoupila se svými osobními zkušenostmi i Martina Žižlavská, místopředsedkyně spolku Mladí lékaři.

„Se smrtí se setkáváme běžně i v době mimo pandemii a každý z nás si vytvoří mechanismy, jak ji zpracovat,“ podotýká na úvod našeho hovoru Martina Žižlavská, internistka z brněnské Nemocnice Milosrdných bratří a místopředsedkyně spolku Mladí lékaři.

Hovoříme spolu přes Zoom. Má zvláštní zeleno-šedé oči a hovoří tlumeným rozvážným hlasem: „Jenže když denně někomu telefonujete, že jeho blízký zemřel, a jiným oznamujete, že jejich blízký je ve vážném stavu nebo umírá, a takhle je to pořád dokola… zpracovává se to těžko. A my to musíme prožívat — abychom mohli reagovat na to, co nám lidé říkají, abychom neztratili empatii. Člověk se musí naštvat, když zemře někdo, kdo zemřít neměl.

Na počátku své praxe si myšlenky na pacienty nosila domů. Až postupně se naučila svléct ze sebe s bílým pláštěm i pacienty. Během pandemie se jí to daří jen částečně — jak kvůli množství úmrtí, tak kvůli skutečnosti, že se jí okolí ptá, jaké to je v práci a zda je situace skutečně vážná. I jí to pomáhá zvládnout především dobrý kolektiv lékařů a sester, se kterými se vzájemně podporují.

„Víte, váš email ke mně dorazil v zajímavou dobu. Od minulého týdne přemýšlím, jak to všechno zpracovat, jak se s tím vyrovnat,“ vysvětluje, zatímco si rukou váhavě uhlazuje vlasy. Neusmívá se.

Psychické prožívání pandemické situace zdravotníky má podle ní tři hlavní roviny. Nejde jen o zvýšené množství vážně nemocných a umírajících lidí, ale i o to, jak na to mediálně a politicky odpovídá společnost, a také o způsob fungování kolektivů na covidových jednotkách. Ty se skládají z různorodé směsi lékařů a sester z odlišných oborů, kteří se teď namísto běžné náplně práce věnují bitvám s nevyzpytatelným virem. (…)

(…) A jak si posteskla Martina Žižlavská, nemocnice, které na psychickou podporu svých zaměstnanců nedbaly už před koronavirem, na to jen těžko najdou síly v nastalém maratonu akutních pandemických úkolů. Vzhledem k tomu, že nemocnice zápasily i s nedostatkem ochranných pomůcek, se mohou hovory na téma psychické péče o zaměstnance jevit jako sci-fi výkřik.

Celou reportáž naleznete na: https://denikreferendum.cz/clanek/32490-nocni-mury-i-vyhoreni-psychika-zdravotniku-se-horsi-ale-konecne-o-ni-mluvime

Převzato z reportáže, která vyšla 23. března v Deníku Referendum, autorkou je Petra Dvořáková.
Spolek Mladí lékaři děkuje Deníku Referendum a autorce Petře Dvořákové za dlouhodobé a kvalitní zpracování zdravotnických témat!