V ČR došlo v říjnu 2020 k oficiálnímu spuštění telemedicínské aplikace MEDDI. Jedná se o telemedicínskou aplikaci, která umožňuje spojení lékaře a pacienta  všemi dostupnými modalitami, tedy formou chatu, telefoního hovoru i videohovoru, podobně jako je tomu například u telekomunikační aplikace WhatsApp. Rozdíl oproti těmto běžným aplikacím je však ve dvou zásadních oblastech.

Za prvé, nároky na bezpečnost telemedicínské aplikace jsou násobně vyšší, proto je spojení šifrované na velmi vysoké úrovni, v souladu s GDPR a dalšími bezpečtnostními normami (Cyber Security Standard ISO 27000, zákon č. 181/2014 Sb., vyhláška č. 82/2018 Sb., vyhláška č. 317/2014 Sb.)

Za druhé, medicínské užití vyžaduje získání strukturovaných informací o zdravotním stavu pacienta. Tyto informace má tedy lékař k dispozici již před konzultací. Posléze je potřeba vyhotovit lékařskou zprávu jak pro pacienta, tak pro lékaře.

Komplexnost řešení MEDDI je na českém trhu jedinečná. Spolek Mladí lékaři měl  možnost podílet se na tomto telemedicínském řešení již ve fázi vývoje od konce roku 2019, a pak následným testováním. V tuto chvíli započala úspěšná spolupráce s Univerzitou Karlovou,  několika nemocnicemi i sítěmi ambulantních lékařů.

Celé řešení MEDDI bude představeno i na Konferenci Mladých lékařů 6. března 2021 v sekci inovacích ve zdravotnictví.

 

O MEDDI již vyšly tyto články a reportáže v médiích:

Místo dveří do čekárny otevřete aplikaci. Jsou v ní i lékaři se stálou pohotovostí

K lékaři už nemusíte osobně. Česko má novou aplikaci na telemedicínu

Na telemedicíně chce hodně firem jen rychle vydělat, my jdeme jinou cestou, říká podnikatel Jiří Pecina

Další doktoři míří do onlinu. Na vývoj Meddi app padlo přes 200 milionů korun

Pandemie probourává cestu telemedicíně. Vývojáři Meddi hub spouštějí celoplošnou aplikaci