Zdroj: aktualne.cz

 

Další důvod, proč budou doktoři utíkat za hranice? Návrh zákona vyvolal kritiku lékařů

 

V návrhu zákona o vzdělávání lékařů se objevila povinnost zůstat pět let po atestaci v českém zdravotnictví. Kdyby lékař odešel za hranice nebo mimo obor, musel by vracet peníze, které za jeho vzdělávání v období mezi promocí a atestací dostala nemocnice. „Příjemcem dotace není rezident, ale nemocnice. Rezident má ručit penězi, které nedostal,“ říká předseda Mladých lékařů Jiří Šedo, který ustanovení považuje za absurdní. Podle něj závazek lékaře v Česku neudrží, naopak řadu z nich přiměje, aby za hranice odešli rovnou po vysoké škole.

Praha – Návrh, který má za cíl udržet mladé lékaře v Česku, by paradoxně mohl spustit vlnu odchodů za hranice. V projednávané novele zákona o vzdělávání se ocitl odstavec, který přikazuje lékařům pracovat po atestaci v českém zdravotnictví alespoň pět let.

Podle předsedy Mladých lékařů Jiřího Šeda jde o krátkozraké opatření. „Pro řadu lidí to bude další faktor, proč hned po škole odejít a vůbec do českých nemocnic nenastupovat,“ je přesvědčen Šedo.

Na sporný odstavec upozornil server Echo24.Ministerstvo zdravotnictví následně odmítlo, že by autorem byl přímo ministr Svatopluk Němeček(ČSSD) nebo někdo z jeho týmu. Návrh prý vzešel z jednání komise složené ze zástupců odborné veřejnosti.

„Nejedná se tedy o návrh ministerstva, natož pak ministra. Ministerstvo pouze poskytlo administrativní podporu tak, aby návrh měl korektní legislativní podobu. Ministerstvo tento návrh považuje za hodnotný v rámci diskuse, nicméně je třeba ho ještě důkladněji projednat v širokém plénu celého oboru,“ uvedl Němečkův mluvčí Jan Štoll.

Povinnost zůstat pět let po atestaci v Česku by se netýkala, všech lékařů, ale pouze takzvaných rezidentů, jejichž přípravu před atestací dotuje stát. Pokud by rezident odešel za hranice nebo mimo obor dříve než po pěti letech, musel by vrátit zhruba milion korun, který stát za jeho vzdělávaní ve zhruba šestiletém období od promoce do atestace vynaložil. Šedo to považuje za absurdní. „Příjemcem dotace není rezident, ale nemocnice. Rezident má ručit penězi, které nedostal,“ říká Šedo a upozorňuje na další problém – systém vzdělávání lékařů před atestací v Česku nefunguje dobře.

„Lékaři před atestací jsou většinou umisťováni pouze na typy pracovišť, kde je potřeba nejakutněji zajistit provoz a kde nejsou zkušení lékaři. Proto se kvalita tréninku lékařů trvale propadá – lékaři nemají dostatek zkušeností ze svého oboru a chybí jim dostatečný rozhled v oborech příbuzných. Stáže, které by toto měly zajistit, jsou často nekvalitní nebo se dokonce vůbec neuskuteční pro nedostatek času,“ uvádí Šedo.

Podle něj by lékaře v Česku místo jednorázového zvýšení platů, na kterém se nedávno shodla koalice, udrželo spíš to, kdyby vláda přidala peníze právě na předatestační vzdělávání.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) považuje povinnost odsloužit v Česku pět let za příliš tvrdé opatření. „Je samozřejmě možné diskutovat o tom, proč odcházejí lékaři do zahraničí hned po promoci, když mají u nás bezplatné vzdělání. Já jsem navrhoval zavedení školného. Povinný pobyt v republice se mi nejeví jako nejlepší varianta,“ řekl Vyzula.

Ministerský návrh zákona, který upravuje postgraduální vzdělávání lékařů, už schválila vláda. Ve sněmovně prošel prvním čtením. Samo ministerstvo jako autor už ale pracuje na dílčích změnách.

autor: Markéta Šrajbrová